Yükleniyor...

Okullar Açılıyor ve Ebeveynlere Küçük Hatırlatmalar

- Başarı kavramını akademik başarıyla sınırlandırmamak gerekir.

- Kendi hırslarımızın içinde çocuğumuzu diğerleriyle kıyaslayarak bu hırsa kurban etmeyelim.

- Okul başarılarından sonra çocuğu ödüllendirmek, çocukta değersizlik duygusu yaratabilir, bu yüzden somut bir başarı olmadan da çocuğunuzu değerli hissettirebilirsiniz.

- Birlikte nitelikli vakit geçirmek, yaşamış olduğu bir olayı size anlatmak istediğinde karşınızda bir birey olduğunu hissettirerek onunla sohbet etmek, çocuğunuz ile aranızdaki ilişkiyi daha samimi temellere oturtacaktır.

- Olduğu gibi kabul edildiğini hisseden çocuk, başka olmaya çalışmayacak ve kendini kabul ettirmek için farklı yollara başvurmayacaktır.

- Okul sürecine dahil olun. Bu durum yalnızca ödevlerini yapması gerektiğini hatırlatmakla kalmasın. Ödevlerinin içeriğini sorun, birlikte araştırın, ciddiye alın.

- Verilen ödevleri ya da eğitimciler hakkında olumsuz yorumlarda bulunmayın. Bu durum çocuğun okula karşı antipati geliştirmesine sebep olabilir.
 

Unutmayın! Yaşamın içerisinde yollar her zaman düz ve engelsiz değildir. Yaşamda olduğu gibi okul sürecinde de karşınıza engebeli yollar zorluklar çıkacaktır. Bu zorlukları en kolay şekilde çocuklarınızla, eğitimcilerle işbirliği içerisinde olduğunuz zaman atlatabilirsiniz. Herkes için keyifli bir okul dönemi olmasını diliyoruz.